sadsad x
asdasd
ZEYTİNYAĞININ TÜKETİCİLERE YÖNELİK SINIFLANDIRILMASI

ZEYTİNYAĞININ TÜKETİCİLERE YÖNELİK SINIFLANDIRILMASI

23 Mayıs 2019

Satış noktalarında satılan zeytinyağlarının sınıflandırılması tüketici nezdinde kolaylık sağlaması amacıyla zeytinyağının cinsi, lezzeti ve bugüne kadar oluşmuş tüketim alışkanlıkları göz önünde bulundurularak aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

•RİVİERA ZEYTİNYAĞI
•KUZEY EGE NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI (Yumuşak Doğal Lezzet)
•GÜNEY EGE NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI (Dolgun Güçlü Lezzet)
•GURME / ÖZEL ÜRÜNLER

Şimdi bu sınıflandırmayı daha detaylı inceleyelim;

Riviera zeytinyağı

Asit değeri %2’nin üzerinde olan, duyusal olarak ve karakteristik özellikleri bakımından da doğrudan tüketime uygun olmayan zeytinyağları ham zeytinyağı olarak adlandırılmaktadır. Riviera zeytinyağı, ham zeytinyağından fiziksel rafinasyon yöntemiyle (veya rafine edilerek) elde edilen rafine zeytinyağı ile yemeklik natürel sızma zeytinyağının karışımı sonucu elde edilir ve serbest asitliği %1’i geçmez. Riviera zeytinyağı, yemek pişirmede, kızartmalarda ve sıcak veya soğuk her türlü yemekte kullanılabilen bir zeytinyağıdır. Dolayısı ile “riviera zeytinyağları” bir kategori olarak satış noktalarında yerini almıştır.

Natürel sızma zeytinyağı

Serbest asitliği %0,8’in altında olan zeytinyağları ise natürel sızma zeytinyağı olarak sınıflandırılır. Uluslararası mevzuatta “extra virgin olive oil: EVOO” olarak adlandırılan bu zeytinyağlarının fiziksel veya kimyasal özelliklerinin en üst kalitede olmasının yanısıra duyusal özellikleri bakımından da kusursuz zeytinyağı olmaları gerekmektedir.

Natürel sızma zeytinyağları bölgesel ayrıştırmaya bağlı olarak tat - lezzet referansı bazında iki grup altında satış noktalarında satışa sunulmuştur.

Şöyle ki;

Dünya üzerinde zeytin ağaçlarının %95’i Akdeniz havzasında bulunuyor. Bunun en önemli nedeni Akdeniz iklimidir. Derinlere uzayan kökleri sayesinde kalkerli, çakıllı, taşlı ve kurak topraklarda yetiştirilmeye elverişli olan zeytin ağacı için en verimli ortam yazları sıcak, kışları ise ılıman geçen iklimlerdir. Bu açıdan Akdeniz havzası iklim koşulları nedeniyle zeytin ağaçlarının yetiştiği ve yüzyıllar boyunca kök saldığı en uygun coğrafyadır.

Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum ve sahip olduğu Akdeniz iklimi özellikleriyle İtalya, İspanya, Yunanistan ve Tunus gibi diğer Akdeniz ülkeleriyle birlikte dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden biridir. Ülkemizde zeytin ağaçlarının en yaygın olduğu bölgelerin başında Ege, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz geliyor. Bu bölgeler her ne kadar Akdeniz ikliminin etkisi altında olsa bile bu bölgelerde zeytin çeşidi, zirai bakım tedbirleri, toprak özellikleri, hasat zamanı, hasat şekli ve zeytin sıkım tesislerinin çalışma koşullarına şartlarına göre farklı lezzetlerde ve kalitede zeytinyağı elde edilir. Dolayısı ile bölgelere göre zeytinyağının kendine özgü belirgin karakteristik özellikleri bulunur.

Bugünün koşullarında bu karakteristik özelliklerin yarattığı hem hasat miktarı hem de tüketim alışkanlıkları bakımından diğerlerine göre daha baskın iki ana tat-lezzet grubu ortaya çıkmıştır.

İlk grup Kuzey Ege’de yer alan Edremit - Ayvalık körfez bölgesi lezzetidir. Bu lezzet bölgesinin coğrafi sınırlarına Kazdağları ile çevrelenen Edremit Körfez Bölgesi, Ezine, Ayvacık (Küçükkuyu), Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık, Altınova, Dikili, Bergama, Zeytindağ, Aliağa (Şakran) dahildir. Bu yöreden çıkan zeytinyağları, kendine has, Edremit / Ayvalık çeşidi zeytinlerin yetiştiği yörenin toprağından ve ikliminden aldıkları etkilerin sonucu oldukça akışkan, taze zeytin meyvesi tadı, çimen, v.b. kokusu hissedilen yağlardır. Damakta ve dil ucunda insanı rahatsız etmeyen hafif ve geçici bir acılık ve yakıcılık hissedilmesi karakteristik özelliğidir. Yumuşak ve doğal bir lezzeti vardır. Hasat miktarı değişkenlik göstermekle birlikte bu bölgedeki dikime elverişli toprakların fazla olmaması sebebiyle de miktar artışları beklenmemektedir. Bundan dolayı da bu yöredeki zeytinyağı gerek tüketim alışkanlıkları gerek tanınırlık ve gerek kendine has duyusal özellikleri sebebiyle her zaman revaçta olan ve nispeten diğer zeytinyağlarına göre biraz daha yüksek fiyattan satılmaktadır.

İkinci grup Güney Ege ve İç Ege’de yer alan bölgenin lezzetidir. Kuzey Ege’ye kıyasla oldukça geniş bir coğrafyada yer alan bu lezzet bölgesinin coğrafi sınırları içinde İzmir / Foça, Menemen, Kemalpaşa, Ödemiş, Tire, Torbalı, Bayındır, Selçuk, Aydın / Kuşadası, Ortaklar, Germencik, Erbeyli, İncirliova, Köşk, Nazilli, Kuyucak, Atça, Sultanhisar, Buharkent, Yenipazar, Koçarlı, Söke, Çine, Bozdoğan; Muğla / Milas, Yatağan, Bodrum, Fethiye, Ortaca, Köyceğiz, Marmaris ve Dalaman ilçeleri yer alır.

Bu bölgeden İzmir, Aydın ve Muğla yöresinde yetişen memecik çeşidi zeytinlerinden elde edilen daha yoğun, zeytin meyvesi lezzeti ve domates, enginar gibi sebze tadına sahip aromasıyla acılık ve yakıcılık özellikleri ile daha baskın olan zeytinyağları çıkar. “Güney Ege Natürel Sızma Zeytinyağı” olarak adlandırılan bu zeytinyağı, damak tadına önem veren pek çok kişinin tercihidir.

Natürel sızma zeytinyağları hem kızartmalarda hem de sıcak veya soğuk her türlü yemekte kullanılabilen bir zeytinyağıdır. Tüketiciler arasındaki natürel sızma zeytinyağının sıcak yemek pişirmede kullanılamayacağı yönündeki bilgiler yanlıştır.

Gurme ve butik zeytinyağları

Yukarıda belirtilen iki lezzet grubunun dışında kalan diğer natürel sızma zeytinyağları yerel şartlara ve iklim koşullarına bağlı olarak tat ve lezzet özellikleri bakımından farklılık gösterebilirler. Bu zeytinyağlarının yıllık üretim miktarları limitlidir ve bu nedenle de özel markalar altında bölgesel konum, coğrafi işaret, zeytinin çeşidi, hasat zamanı veya üretim şekline bağlı referanslar verilerek pazarlanabilmektedirler.

Bu gruptaki zeytinyağları aynı zamanda damak zevkine önem veren, özel ürünlere meraklı bir tüketici kitlesine hitap eden zeytinyağlarıdır. Coğrafi işaret taşıyan zeytinyağları ve organik zeytinyağı da bu grupta yer almaktadır. Bu ürünler bölgesel ayrışmasına ve tat - lezzet referanslarına önem verilerek “Gurme / Özel Ürünler” olarak satış noktalarında kendilerine ayrılmış raf alanında satışa sunulmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.