sadsad x
asdasd
Hakkımızda

1938 yılında Micaleff Ailesi’nin fertlerinden Anthony Micaleff tarafından İzmir’de zeytinyağı üretimine başlanması ile başlayan zeytinyağı tutkumuz, 1945 yılında Bakanlar Kurulu kararı ve onayıyla Ticaret ve Sanayi Kontuvarı Türk Anonim Şirketi adıyla tüzel kişiliğe kavuşmuştur. O yıllarda, Cumhuriyet’in kurulmasından hemen sonra başlatılan ekonomik kalkınma ve büyüme politikaları çerçevesinde özellikle yerli sermaye ile kurulacak şirketlerin kurulması Bakanlar Kurulu’nun izin ve onayına sunulmaktaydı. Bu nedenlerden dolayı şirketimizin kuruluşu 1945 yılında dönemin Bakanlar Kurulu kararıyla gerçekleşmiş ve şirketimize T.A.Ş., yani “Türk Anonim Şirketi” unvanı verilmiştir. O tarihten bugüne bu unvanı büyük onur ve gururla taşıyoruz.

Kristal, zeytinyağı kültürünün özellikle Anadolu’da yeşermesine ve gelişmesine nesiller boyu öncülük ve hizmet etmiş, Türkiye’nin ilk markalı zeytinyağı olma özelliğine sahip çok değerli bir marka, hatta bir markadan fazlasıdır. 1950'li yıllarda zeytinyağı, ağırlıklı olarak üretim bölgeleri olan Ege ve Marmara Bölgeleri'nde tüketilirken, Kristal Yağları, Anadolu’da Türk insanına zeytinyağını tanıtmada ve zeytinyağı tüketme alışkanlığını sağlamada öncülük eden bir firma olmuştur.

Kristal’in “ilk”leri bununla da kalmıyor; Türkiye'de riviera tipi zeytinyağını üreten ve zeytinyağı ürünlerini teneke ambalaj içerisinde piyasaya sunan ilk marka olmanın yanı sıra yurt dışına ambalajlı ve markalı zeytinyağı ihracatını gerçekleştiren ilk firmadır.

Kristal Yağları, gıda sektöründeki güçlü konumunu kurumsal yönetim yaklaşımına, nitelikli ve özverili iş gücüne ve yenilikçiliğe, sürekli gelişime olan inancına borçlu. Şirketin kısa ve uzun vadeli planları arasında dünya pazarlarındaki konumunu güçlendirmek, üretim kalitesini ve verimliliğini daha da geliştirmek yer alıyor.

Başta zeytinyağı ürünleri olmak üzere ayçiçek yağı, mısır yağı gibi bitkisel yağların da üretimini gerçekleştiren Kristal Yağları, bugün 30 ülkeye zeytinyağı ihracatı yapmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde Türk zeytinyağını güçlü bir şekilde temsil eden şirketin başlıca ihracat ülkeleri; Kanada, ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, Çin ve Tayvan’dır.

2007 yılında Arkas Holding ile yapılan ortaklığın ardından yatırımlarını ve üretim kapasitesini artıran Kristal Yağları, yurt içinde ve yurt dışındaki gelişmiş pazarlarda marka bilinirliğini ve pazar payını arttırmaya yönelik atılımlar gerçekleştirmektedir. Şirket, “dünyadaki tüm zeytinyağı severlerin beklentilerini kaliteden ödün vermeden karşılamak” vizyonuyla uluslararası atılımlarına devam ederek 2018 yılında İspanya’nın Valencia kentinde zeytinyağı şirketi kuran ilk Türk firması olmuştur.

Kristal Yağları Laboratuvarı, 2014 yılından beri IOC (International Olive Council/Ulusal ve Uluslararası Zeytin Konseyi) tarafından tanınan dünyanın en iyi laboratuvarları arasında yer almaktadır ve Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı tebliğine uygun şekilde tüm kalite analizlerini yapabilmektedir.

http://www.internationaloliveoil.org/estaticos/view/226-laboratories-panels

Ürün yelpazesinde riviera zeytinyağı, natürel sızma zeytinyağı ve bitkisel yağların yanı sıra zeytinyağlı banyo sabunu, zeytin, zeytin yaprağı çayı gibi hızlı tüketim ürünleri bulunan Kristal Yağları, UZZK tarafından yürütülen “Kalite Kontrol Programı”na dahildir. Tüm ürünlerin kalitesi yurt içinde Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından, yurt dışında Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC) tarafından kontrol edilmektedir.

Türkiye’de ilk markalı zeytinyağı üretimine başlayan ve ardından markalı ve ambalajlı zeytinyağı ihraç eden ilk Türk zeytinyağı firmalarından biri olan Kristal Yağları, küresel bir Türk zeytinyağı markası olma yolunda önemli bir adım atarak 2021 yılında dünyanın devlet destekli ilk markalaşma programı olan “TURQUALITY® Marka Destek Programı” kapsamına alınmıştır.

Şirket, bugün 160 çalışanıyla Türk zeytinyağı sektörünün en önemli şirketleri arasında yer almaktadır.

Kurulduğumuz günden bugüne kadar “Kristal” markası altında kalitesi ve tüketiciye verdiği güvenle ürünlerimizi tüketicilerimizle nesiller boyu buluşturmanın mutluluğu içindeyiz.

Ayvalık Fabrikamız

2015 yılında tüm prosesleriyle yenilediğimiz, Ayvalık'taki çevreye duyarlı entegre kontinü sıkım tesisimiz sadece Ayvalık-Edremit yöresindeki değil Ege bölgesindeki zeytin üreticilerine hizmet vermektedir. Tesisimize zeytinliklerden toplanarak zeytin kasaları içinde getirilen zeytinler ayıklama ve yıkama işleminden sonra iki fazlı kontinü sistemden geçirilerek fiziksel yöntemler ile zeytin hamuru haline getirilir. Daha sonra bu hamur dekantörden geçirilerek hamurun içindeki yağ, pirina ve karasuyun birbirinden ayrılması sağlanır. Bu işlem sonucunda elde edilen zeytinyağları tekrar sentirfüjden geçirilir, filtre edildikten sonra 18⁰C'yi geçmeyen ortamdaki paslanmaz çelik tanklarda korumaya alınır. Çelik tanklarda saklanan zeytinyağları, uzman ekiplerimiz tarafından titizlikle yapılan fiziksel analiz ve duyusal testlerden sonra satın alım işlemlerinin tamamlanmasının ardından yine çelik depolu tankerlerle İzmir Bornova fabrikamıza sevk edilir. Tesisimizde natürel sızma zeytinyağları, 27⁰C'yi geçmeyen ısıl ortamda oluşan sıcak zeytin hamurundan “soğuk sıkım yöntemiyle” elde edilmektedir.

İzmir Bornova Fabrikamız

Bitkisel yağlarn rafinasyonu teknolojik açıdan yeterlilik ve güvenilirlik isteyen oldukça önemli bir işlemdir. Doğrudan tüketilmesi mümkün olmayan, yüksek asiditeye sahip, duyusal kusurları olan ve kalite olarak “ham zeytinyağı(lampant olive oil) grubuna giren tüm zeytinyağlarının rafinasyon işlemine tabi tutularak tüketilebilir hale getirilmesi gerekmektedir. İzmir Bornova’da kurulu tesisimiz, 2010 yılında tüm üretim prosesleri ile yenilenmiş ve çevreye duyarlı modern bir rafineri ve dolum tesisi haline getirilmiştir. Rafineri tesisimizde ham zeytinyağı grubuna giren zeytinyağları hiçbir kimyasal işlem uygulanmadan su buharı teknolojisi ile rafine zeytinyağı haline dönüştürülür ve doğrudan tüketilebilir hale getirilir. Elde edilen rafine zeytinyağları daha sonra belli oranda Kuzey Ege natürel sızma zeytinyağı ile harmanlanarak riviera zeytinyağı haline getirilir, hemen akabinde dolum tesisimize paslanmaz çelik borular vasıtasıyla nakledilerek satışa sunulmak üzere ambalajlanır.

Ayvalık’taki sıkım tesisimizden ve Türkiye’nin diğer yörelerindeki yağhanelerden gelen natürel sızma zeytinyağları ise giriş kalite kontrol aşamasında uzman ekiplerimiz tarafından titizlikle yapılan fiziksel, kimyasal ve duyusal testlerden sonra 18⁰C'yi geçmeyen ortamdaki paslanmaz çelik tanklarda depolanır. Bu zeytinyağları daha sonra dolum tesisimize paslanmaz çelik borular vasıtasıyla nakledilir, ilave bir işleme tabi tutulmadan sadece filtre edilerek satışa sunulmak üzere ambalajlanır. Ürünlerimizi görmek için tıklayınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.