sadsad x
asdasd
GIDA GÜVENLİĞİ VE KALİTEYE VERDİĞİMİZ ÖNEM

Artan rekabet ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerek tüketicilerin bilinçlenmesi gerekse ülkelerin gıda yasalarını "daha sağlıklı ve güvenli gıda üretme" doğrultusunda güncellemeleri nedeniyle çok önemli değişimler meydana gelmiş ve gıda güvenliği son yılların en önemli toplumsal konularından biri haline gelmiştir. Bunun sonucunda ülkemizde de eski usul gıda işleme ve tüketiciye sunma yaklaşımlarının yerini tüketici sağlığını ön planda tutan ve bunu belgelendiren gıda güvenliği politikaları almaktadır.

Genel anlamda gıda güvenliği, "gıdaları tüketici sağlığına zararlı hale getirebilecek her türlü biyolojik, fiziksel ve kimyasal tehlike ve risklerin bertaraf edilmesi için alınan önlemler zinciri” veya “gıda maddelerinin insan tüketimine uygun ve her türlü kontaminasyondan arındırılarak tüketicilere ulaştırılması" olarak tarif edilmektedir. Bu açıdan gıda güvenliği, gıdaların üretimden son tüketiciye güvenli bir şekilde ulaşması için gereken bütün prosesleri kapsar. Gıdaların uygun koşullarda işlenmesi, depolanması, satış noktalarına ulaştırılması, saklanması ve son tüketiciyle buluşturulmasına kadar bütün prosesler gıda güvenliği yönetim sistemleriyle yönetilmelidir. Bu tür sistemlerin öngördüğü güvenlik kurallarına ve standartlara uyulması durumunda gıdalar hem içerik yönüyle hem pazardaki sunumu hem de tüketiciye ulaştırılma şekliyle “güvenilir gıda” kapsamında yer alır.

Sağlıklı olmak ve sağlıklı yaşamak, her insanın en temel ihtiyacı ve hakkıdır. Gıda ürünleri ise sağlımızı en kolay etkileyecek etmenlerin başında gelir. Gıda güvenliği programlarına ve mevzuata uygun hareket edilmesi gıda güvenliğindeki riskleri en az seviyeye indirir. Bu bağlamda WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) Codex Alimentarius’ da yayınladığı HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) prensipleri, hem Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği hem de Avrupa Birliği Gıda Maddelerinin Hijyen Direktifi çerçevesinde gıda sektörü için zorunlu kılınmış bir uygulamadır. HACCP sistemindeki temel amaç, tesislerde bulaşmayı tetikleyen zayıf noktaları tespit etmektir. Yürütülen bu sistem ve uyulan mevzuat gıda güvenliğinde önemli rol oynamaktadır. TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri ve BRC Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı kapsamında HACCP uygulamaları detaylı olarak ele alınmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz hassasiyetler doğrultusunda Kristal Yağları olarak gıda güvenliğine son derece önem vermekteyiz. Amacımız, tüketici sağlığının korunması, güvenilir gıda ticaretinin geliştirilmesi ve sürdürülebilir gıda güvenliğinin sağlanmasıdır. Kurulduğumuz günden bugüne "kaliteli ürün" prensibini ve "kusursuz hizmet" anlayışını ön planda tutan değerlerimizle gıda güvenliği alanında yeni teknolojileri sürekli takip ederek ekolojik dengelere, gıda güvenliğine, çevreye ve insan sağlığına duyarlı bir şekilde hizmet vermekteyiz. Tesislerimizde ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak üretim yapılmaktadır. İşletmemiz, TS EN ISO 9001 Kalite, TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri ve BRC Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı belgelerine sahiptir ve bu belgeleri veren kurumlarca düzenli olarak denetlenmektedir. Kristal Yağları'nın tüm ürünleri Helal Gıda ve Kosher sertifikalıdır.

Hijyenik üretim yapmak Kristal Yağları için değişmez bir kuraldır. El değmeden üretim ve ambalajlama yaparak zeytinyağını en sağlıklı saklama koşulu olan cam şişe ve teneke ambalajlarda tüketicilerimizle buluşturuyoruz.

Zeytinyağı ürünlerimizi tüketicilerimizle buluştururken her zaman cam şişe ve kaliteli teneke ambalaj kullanırız. Çünkü cam şişe ve teneke ambalaj;

    • Zeytinyağının raf ömrü boyunca kalite özelliklerini, tat ve kokusunu korur.
    • Dış ortamdaki nemi ve kokuyu zeytinyağına geçirmez.
    • İnsan sağlığına dosttur, gıdaların kontaminasyonunu önler.
    • Hijyeniktir, geri dönüşümlüdür, çevre dostudur.

Kalite asla tesadüf değildir!

Zeytinyağının kalitesi, lezzeti, kokusu ve içindeki bileşenler, kimyasal analizler ve hassas ve duyusal değerlendirmeler sonucunda belirlenir.

Tüm ürünlerimiz hem üretim öncesinde hem de üretim sonrasında Kristal Yağları’nın uzman ekibi tarafından fiziksel, kimyasal ve duyusal testlere tabi tutularak titizlikle kontrol edilmektedir. Bünyemizde oluşturduğumuz tadım paneli ekibimiz fabrikamıza gönderilen tüm numune ürünlerin değerlendirmesini yapmakta, yine bu ekibimizin ürün seçim aşamasında ve giriş kalite kontrol sürecinde onay vermesi sonrasında ilgili ürün partisinin satın alınma ve üretime giriş işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Fabrikamızdaki son nesil test cihazlarının kullanıldığı donanımlı ve modern laboratuarımız, IOC (International Olive Council/Uluslararası Zeytin Konseyi) tarafından sertifikalandırılmış olup IOC’nin “zeytinyağı analizlerini başarılı şekilde gerçekleştirebilen laboratuvarlar” listesinde yer almaktadır. Laboratuvarımız, her yıl düzenli olarak uygulanan yeterlilik testlerinden başarıyla geçen, sahip olduğu kalite belgeleri ve laboratuvar yeterlilik sertifikaları sayesinde güvenilirliği üst seviyede olan bir laboratuvar konumundadır.

Şirketimiz, ülkemizde faaliyet gösteren Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) kalite kontrol programına dahil olup, kaliteli ürün sunan firmaların da bu programa dahil olmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Kaliteli zeytinyağının kaliteli zeytinden geçtiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle başlattığımız rehabilitasyon ve bilinçlendirme projesini uygulamaya geçirmek üzere bünyemizde zeytin yetiştiriciliği konusunda uzmanlaşmış ziraat mühendislerinden oluşan bir ekip istihdam ediyoruz. Ekibimiz, yerel üreticiler ile birebir görüşerek onlara zeytin yetiştirme ve toplama aşamasında dikkat edilmesi gereken önemli noktaları anlatmakta, yöredeki ticaret odaları ile iletişime geçerek eğitimler ve paneller düzenlemekte, yağhane ve depo sahipleri ile de doğrudan görüşerek kalite kayıplarının azaltılması amacıyla zeytinyağı elde etme ve depolama koşulları konusunda onlara bilgilendirme yapmaktadır.

Zeytin ağacı ve zeytinyağı şirketimiz için sadece doğanın sunduğu bir ürün değil bu toprakların bize emanet ettiği kutsal bir değerdir. Kristal Yağları olarak bu emanete sahip çıkıyor ve ürün kalitemizden asla taviz vermiyoruz. Kristal Yağları’nın tüm ürünlerini, her zaman güvenle ve keyifle kullanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.