sadsad x
asdasd
GIDA GÜVENLİĞİ VE KALİTE SÜREKLİLİĞİNİ SAĞLAMADA DONANIMLI LABORATUVARIN ÖNEMİ

GIDA GÜVENLİĞİ VE KALİTE SÜREKLİLİĞİNİ SAĞLAMADA DONANIMLI LABORATUVARIN ÖNEMİ

16 Temmuz 2020

Zeytinyağının kalite ve saflık kriterinin belirlenmesi için modern Laboratuvar alet, ekipman ve  teçhizatının yanı sıra uzmanlık ve titiz bir çalışma gereklidir. Fabrikamızda, zeytinyağı alımından, ambalajlanarak sevkiyatına kadar üretimin her aşamasında geçen sürede kimyasal, fiziksel ve duyusal analizler uzman ekiplerimiz tarafından titizlikle yapılmaktadır.

Kristal Yağları Laboratuvarımız 2014 yılından bugüne her yıl sınavlara katılarak Uluslararası Zeytin Konseyi’nin (IOC) Zeytinyağı Analiz Laboratuvarları listesinde yer almayı başaran dünya çapında tanınmış sayılı laboratuvarlar arasındadır.

Merkezi Madrid / İspanya’ da bulunan Uluslararası Zeytin Konseyi, zeytinyağında analiz kalitesini arttırmak için düzenlediği tanıma programı kapsamında her yıl katılmaya hak kazanan laboratuvarları sınava tabi tutar. Belirli altyapı ve personel yeterliliği ile diğer sınava katılma kriterleri sağlayan dünyadaki tüm zeytinyağı laboratuvarları gibi laboratuvarımız da üyesi olduğumuz Uluslararası Zeytin Konseyi’ne sınava katılmak için başvuruda bulunur.   Laboratuvarlar, A, B ve C kategorisi olarak tanımlanan 3 farklı sınıflandırmaya göre başvuru yapabilirler. A kategorinde sadece asit, peroksit, özgül absorbans gibi temel analizleri yapabilen laboratuvarlar, B kategorisinde zeytinyağında tüm kalite ve saflık parametrelerini saptayabilme yeteneğine sahip laboratuvarlar, C kategorisinde ise bulaşanlar analizlerini yapabilen laboratuvarlar yer alır. Kristal Yağları Laboratuvarı olarak, gelişmiş laboratuvarlar kategorisi olan B sınıfında yer almaktayız.

 

Bu kategoride yer alan laboratuvarların sertifika alması için her yıl başarı ile geçmeleri gerekir.

Analizlerin yapılacağı ürün numuneleri Konsey tarafından laboratuvarlara gönderilir. Konsey’ in istediği analiz metotları kullanılarak, belirli zaman diliminde analizleri yapılır ve analiz sonuçları tekrar Konsey’e gönderilir. Konsey, uluslararası istatistiksel kriterlere göre gönderilen analiz sonuçlarını değerlendirir.  Değerlendirme sonucunda şayet analizler başarılı bulunduğu taktirde sertifika verilir ve Konsey’in resmi web sitesinde bir yıl süreyle yayınlar. Bu liste her yıl yenilenmektedir.

Kristal Ailesi olarak 85 yıldır, üreticimize ve tüketicimize duyduğumuz saygıyla,  Kristal kalite kriterlerinden taviz vermeden, tarladan sofraya her aşamada ürünlerimizin gıda güvenliğini,  kalitesini ve izlenebilirliğini sağlayarak tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.