sadsad x
asdasd
BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ NASIL YAPILIR?

BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ NASIL YAPILIR?

01 Eylül 2020

Atıkların çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar günümüzde birçok bilimsel çalışmanın sonucunda kanıtlanmış durumdadır. Özellikle çevreye verdiği zararlar nedeniyle kullanılmış bitkisel yağ atıkları da doğadaki denge ve yaşam döngüsüyle birlikte insan sağlığına da zararlar vermektedir. Örneğin kızartmalarda kullanılan bitkisel yağların tekrar tekrar kullanımı her ne kadar tavsiye edilmese de en fazla birkaç kullanımın ardından atık durumuna gelmeleri nedeniyle özellikle evlerde lavaboya dökme gibi şekillerde doğaya gönderilmektedirler. Tavsiye edilmeyen bu yöntem ile tıkanabilen atık kanalları, atık şebekelerinde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Bitkisel yağların (Zeytinyağı, Ayçiçek Yağı vb.) atılması sonucu doğaya karışması durumunda ise kanalizasyonlara ulaşması durumunda buradan yağmur suları ile toprak altına inerek içme sularına karışması ve kirletmesine yol açmakla birlikte, toprağa karışması durumunda da toprağın yapısına zarar verebilmektedirler. Öte yandan denizlere de karışabilen yağ atıklarında, her 1 litre atık yağın yaklaşık olarak bir milyon litre temiz suyu kirletebildiği düşünülmektedir. Durum böyleyken, çevreye ve direkt ya da dolaylı şekilde insan sağlığına zarar veren bu atıklardan uygun şekillerde kurtulmayı amaçlamak gerekmektedir.

Atık durumuna düşen bu yağlardan kurtulurken, zararlarını yok etmenin yanında fayda sağlanabilecek şekle de dönüştürebilmek mümkün olduğundan hem çevreye hem insana en yüksek faydayı sağlayacak yollara başvurmak en verimli yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde sıkça duyduğumuz ve dünyanın geleceği açısından büyük önem taşıyan geri dönüşüm konusu, atık yağlardan kurtulma noktasında da bizlere birçok faydalı seçenek sunmaktadır. Geri dönüşüm sayesinde hem atık yağlarımızdan kurtulmak hem de bunları bir faydaya dönüştürmek mümkün olabilmektedir.

Toplanan tüm atık yağlar biyoenerji için kaynak haline gelmektedir. Bu da yenilenebilir enerji üretebilmek için bizlere kaynak sağladığı anlamını taşıyor. Örneğin bu kaynaklardan elde edilebilen biyodizel yakıtlar, petrol kaynaklı yakıtlara göre yaklaşık olarak yarı oranda daha az sera gazı salımı yapıyor, bu da yalnızca bu atıkların doğaya verdiği zararı ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda farklı kaynakların daha yüksek olan zararlarının da azaltılmasına olanak sağlıyor.

Ülkemizde bitkisel atık yağlar ilgili bakanlık tarafından verilen çevre lisansına sahip tesisler tarafından geri dönüştürülebilmektedir. Bu sayede yalnızca biyodizel gibi yakıt olarak değil sabun ve kimya sanayiinde kullanılacak hammadde gibi şekillere dönüştürülebilir. Bunun için evlerimizde atık yağ durumuna gelen bitkisel yağlarımızı pet şişe gibi kaplar kullanarak ağzı sıkıca kapalı şekilde bize en yakın atık yağ toplama noktasına bırakabiliriz. Ayrıca bazı bölgelerdeki belediyeler ise atık yağlarımızı evlerimizden gelip almak konusunda da destek verebiliyor.

BENZER İÇERİKLER;

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.