sadsad x
asdasd
BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ NASIL YAPILIR?

BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ NASIL YAPILIR?

01 Eylül 2020

Günümüzde, kontrolsüz bir şekilde alıcı ortama ulaşan atıkların, çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği açıktır.  Bu atıkların en önemlilerinden biri ; kullanılmış bitkisel atık yağlardır.  Özellikle kızartma sonrasında oluşan bitkisel  atık yağların evlerde diğer atıklardan ayrı toplanmayarak, alıcı ortamlara ulaşması sonucunda farklı olumsuz çevresel etkilerin oluşmasına sebep olmaktadır.  

Bitkisel yağların; kullanımının ardından atık durumuna gelerek lavaboya dökülmesi durumunda, altyapı sistemlerinde ciddi sorunlar yaşanmakta, ilerleyen zamanlarda atık su kanallarının tıkanmasına kadar varan sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Kanalları geçerek atık su arıtma tesisine ulaşan bu atıkların arıtma tesisinin arıtma verimine olumsuz etkileri olduğu da kanıtlanmış bir sonuçtur. Arıtılmadan alıcı ortama ulaşan bitkisel atık yağlar ise; sudaki oksijenin azaltmakta, başta balıklar olmak üzere ortamdaki diğer canlılara zarar vermekte, özgül ağırlıkları nedeniyle de su yüzeyini bir film tabakası gibi kaplayarak oksijen transferini önlemekte ve su altı canlı yaşamını tahrip etmektedir. Denizlere karışabilen her 1 litre atık yağın yaklaşık olarak bir milyon litre temiz suyu kirletebildiğini unutmamak gerekir.

Evsel katı atıkların içine atılan bitkisel atık yağlar ise; kontrolsüz bir şekilde toprağa atılması durumunda ise toprakta  olumsuz etki yaratmakta, buradan yağmur suları ile yeraltı sularına kadar inerek içme sularına karışabilmektedir. Durum böyleyken, çevreye ve direkt ya da dolaylı şekilde insan sağlığına zarar veren bu atıkların uygun bir şekilde uzaklaştırılmasını amaçlamak gerekmektedir.

Bitkisel atık yağların bertaraf edilmesi yerine, bu atıklardan faydalanılması, mümkün olduğunca hem çevreye hem insana en yüksek faydayı sağlayacak şekilde geri kazanılmasının sağlanması, en doğru yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde sıkça duyduğumuz ve dünyanın geleceği açısından büyük önem taşıyan geri dönüşüm konusu, atık yağların yönetimi konusunda da bizlere birçok faydalı seçenek sunmaktadır. Geri dönüşüm sayesinde hem atık yağlarımızdan kurtulmak hem de bunları bir faydaya dönüştürmek mümkün olabilmektedir.

Toplanan tüm atık yağların biyoenerji için kaynak haline gelebilmekte olup, bu, yenilenebilir enerji üretebilmek için bizlere kaynak sağladığı anlamını gelmektedir. Bu kaynaklardan elde edilebilen biyodizel yakıtlar, petrol kaynaklı yakıtlara göre yaklaşık olarak yarı oranda daha az sera gazı salımı yapmakta, bu da yalnızca bu atıkların doğaya verdiği zararı ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda farklı kaynakların daha yüksek olan zararlarının da azaltılmasına olanak sağlamaktadır.

Ülkemizde bitkisel atık yağlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen çevre lisansına sahip tesisler tarafından geri dönüştürülebilmektedir. Bu sayede yalnızca biyodizel gibi yakıt olarak değil sabun ve kimya sanayiinde kullanılacak hammadde gibi şekillere dönüştürülebilmektedir. Bunun için evlerimizde atık yağ durumuna gelen bitkisel yağlarımızı pet şişe gibi kaplar kullanarak ağzı sıkıca kapalı şekilde bize en yakın atık yağ toplama noktasına (muhtarlıklar, atık getirme merkezleri vb) bırakmalıyız.

Bitkisel atık yağların toplanması konusunda, bazı bölgelerdeki belediyelerin destek verdiği, atık yağların evlerimize kadar gelerek almak konusunda destek vermekte olduğu unutulmamalıdır.

BENZER İÇERİKLER;

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.