ZEYTİNYAĞI SAĞLIKTIR ÇÜNKÜ

ZEYTİNYAĞI SAĞLIKTIR ÇÜNKÜ

02 Mayıs 2019

Antik çağlardan beri insanların kullandığı bir yağ olan zeytinyağı, doğanın insanoğluna sunduğu mucizevi bir üründür. Gelin zeytinyağının mucizevi taraflarını biraz daha yakından tanıyalım:

Zeytinyağı içerisinde bulunan bileşenler hücre yapısını korur!

Zeytinyağında doğal olarak bulunan antioksidanlar hücrelerin korunmasını sağlar. Zeytinyağının düzenli tüketimi mikroorganizma, bakteriler ve virüslerden gelen dış saldırılara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zeytinyağı vücuttaki kolesterol dengesini düzenler!

Zeytinyağı tüketimi; LDL olarak tanımlanan kötü kolesterol seviyesini azaltır, HDL olarak tanımlanan iyi kolesterol seviyesini değiştirmez, hatta yükseltebilir ve bu sayede kan basıncını kontrol eder.

Zeytinyağı pek çok organın dostudur!

Zeytinyağı mideyi koruyucu bir tabaka ile sararak mide asidini azaltır, gastrit, ülser ve reflüye karşı korumada yardımcı olur. Kalsiyum, demir, magnezyum gibi besin maddelerinin bağırsaklardan emilimini ve bağırsakların iyi çalışmasını destekler. Zeytinyağı sayesinde midenin içindeki gastrit içerikli maddeler onikiparmak bağırsağına daha yavaş ve azar azar geçerler, böylece besleyici maddelerin daha büyük bir ‘doygunluk’ hissiyle bağırsağın içinde emilmeleri ve hazmedilmeleri kolaylaşır. Pankreasın yeterli ve etkin çalışmasını sağlar. Pankreas aktivitelerinin sabit tutulmasını gerektiren hastalıklarda zeytinyağı tüketimi önerilmektedir. Safra taşı ve dalak taşı oluşumu riskini ciddi oranda azaltır, sarılığa ve karaciğer sancılarına iyi gelir. Böbreklerin ıslahında, taşları düşürmede, karın ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Akdeniz diyeti gibi zeytinyağı bakımından zengin beslenme türleri şeker hastalığının başlamasını önlemeye ve geciktirmeye yardımcı olur. Zeytinyağının kalp sağlığı üstündeki en önemli etkisi, kandaki “kötü kolesterol” (LDL) miktarını düşürmesidir. Zeytinyağı kandaki kolesterol miktarını kontrol ederek damar tıkanıklığını önlemede yardımcı olur.

Zeytinyağı yaşlanmanın etkilerini geciktirir!

Zeytinyağı hücre yaşlanmasına sebep olan serbest radikalleri yok eden antioksidan maddeler (E vitamini, polifenoller) içermesi sebebiyle hücreleri yeniler, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.

Zeytinyağı kemik gelişimine katkı sağlar!

Zeytinyağı kemiklerin mineralleşmesine ve doğal gelişimine yardımcı olmakta, güçlenmesini hızlandırmaktadır. Zeytinyağı kalsiyum emilimine yardım eder, büyüme ve gelişme döneminde ve de kemik erimesi korumasında önemli bir rol oynar.

Zeytinyağı saçları ve cildi besler, korur, yumuşatır!

Zeytinyağı cilde ve saçlara çok faydalıdır. Cildi besler, korur ve yumuşatır. Saçları güçlendirir, parlaklık kazandırır. Saç dökülmesini engeller.


Kaynak: Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC) yayınları, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) yayınları.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.