sadsad x
asdasd
ZEYTİNYAĞI KALİTE GRUPLARI

ZEYTİNYAĞI KALİTE GRUPLARI

23 Mayıs 2019

Zeytinlerin sıkılmasıyla elde edilen zeytinyağı aslında doğal ve doğrudan tüketilebilir bir “meyve suyudur” ve kimyasal, fiziksel ve duyusal (tat, koku, aroma) özelliklerine göre gıda yönetmeliğine göre 3 kalite grubuna ayrılır:

•Natürel Sızma zeytinyağı
•Natürel Birinci zeytinyağı
•Ham (rafinajlık) zeytinyağı

Yukarıda saydığımız ilk 2 grupta yer alan natürel sızma zeytinyağı ile natürel birinci zeytinyağları doğrudan tüketilebilir. Bunlar arasında kuşkusuz en değerlisi birinci grupta yer alan ve serbest asitliği %0,8’in altında olan natürel sızma zeytinyağlarıdır. Uluslararası mevzuatta “extra virgin olive oil: EVOO” olarak adlandırılırlar. Bu grupta yer alan zeytinyağları sadece fiziksel veya kimyasal özellikleri açısından değil duyusal özellikleri bakımından da kusursuz zeytinyağı olmaları gerekir. Natürel sızma zeytinyağları aynen riviera zeytinyağında olduğu gibi hem yemek pişirmede hem kızartmalarda hem de sıcak veya soğuk her türlü yemekte kullanılabilen bir zeytinyağıdır. Tüketiciler arasındaki natürel sızma zeytinyağının sıcak yemek pişirmede kullanılamayacağı yönündeki bilgiler yanlıştır.

Kristal natürel sızma zeytinyağları sıcak veya soğuk tüm yemeklerde tüketiciler tarafından güvenle kullanılmaktadır.

İkinci gruptaki “natürel birinci zeytinyağı” ise ambalaj içerisinde pazara sunulmuş, az sayıdaki satış noktasında tüketiciler ile buluşmuştur.

Serbest asitliği %2,0’nin üzerinde ve diğer kalite kriterlerine uygun olmayan zeytinyağları ise ham zeytinyağı grubunda yer alır. Bu tür zeytinyağları duyusal olarak ve karakteristik özellikleri bakımından doğrudan tüketime uygun bulunmayan zeytinyağlarıdır ve rafinasyona tabi tutulması gerekmektedir. Riviera zeytinyağı, ham zeytinyağından fiziksel rafinasyon yöntemiyle  (veya rafine edilerek) elde edilen rafine zeytinyağı ile yemeklik natürel sızma zeytinyağının karışımı sonucu elde edilir ve serbest asitliği %1,0’i geçmez. Riviera zeytinyağı hem yemek pişirmede hem kızartmalarda hem de sıcak veya soğuk her türlü yemekte kullanılabilen bir zeytinyağıdır. Kristal riviera zeytinyağı hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan üretilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.